Často kladené dotazy


Obecné

Co je to crowdfunding

Crowdfunding, česky také skupinové financování, je způsob výběru finančních prostředků, při kterém větší počet osob přispívá na konkrétní záměr. Mezi druhy crowdfundingu rozeznáváme dárcovský, odměnový a finanční. Finanční crowdfunding můžeme dále dělit na úvěrový a investiční.

Platforma CreditShare se zabývá tzv. úvěrovým crowdfundingem, při kterém jsou vybrané prostředky od investorů poskytnuty vlastníkovi projektu formou úvěru. Vlastník projektu pak dle stanovených podmínek splácí investorům jistinu spolu s úroky, které představují zisk investorů.

Podléhají služby CreditShare regulaci

Ano, platforma CreditShare je z rozhodnutí České národní banky držitelem povolení k činnosti poskytovatele služeb skupinového financování, které jí umožňuje poskytovat úvěry podle čl. 2 odst. 1 písm. a) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1503 ze dne 7. října 2020 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky a o změně nařízení (EU) 2017/1129 a směrnice (EU) 2019/1937.

Kdo jsou vlastníci projektů

Vlastníky projektů zveřejněných na platformě CreditShare jsou zpravidla podnikatelské subjekty v oblasti developmentu a real estate, kteří žádají o zprostředkování developerských, mezaninových či jiných obdobných úvěrů pro konkrétní schválené projekty.

Kdo se může stát investorem

Investorem na platformě CreditShare se mohou stát fyzické i právnické osoby a fyzické osoby podnikající. Podmínkou pro zahájení investování je registrace na platformě prostřednictvím Bank ID.

Jak probíhá registrace

Investoři se mohou registrovat na platformě CreditShare prostřednictvím Bank ID.

Každá fyzická osoba může vytvořit prostřednictvím svého Bank ID pouze jeden typ účtu (tedy pro fyzickou či právnickou osobu či fyzickou osobu podnikající) a pro registraci je možné využít Bank ID pouze u jedné vybrané banky, ze které může investor následně zaslat finanční prostředky na vybraný projekt nebo si je vložit do investorské peněženky.

V případě právnické osoby vkládá její zastupující fyzická osoba identifikaci tuzemského bankovního účtu manuálně a ověření tohoto účtu proběhne prvním tuzemským platebním převodem, který zároveň slouží jako vklad do peněženky investora.

Co je to Bank ID a co když ho nemám

Bank ID je metoda digitálního ověření totožnosti klienta, která umožňuje bezpečné přihlašování do portálů státní správy, firem či internetového bankovnictví. Většina klientů českých bank již bankovní identitu má, jelikož se jedná o přihlašovací údaje do internetového bankovnictví jejich banky. Seznam bank poskytujících bankovní identitu naleznete na odkazu níže.

https://www.bankid.cz/

Osoby mají obvykle bankovní identitu aktivní, nicméně v některých případech je nutné bankovní identitu aktivovat. V takovém případě se prosím obraťte přímo na svou banku.

Bankovní identitu mohou využívat také cizinci, kteří o ni mohou požádat svoji banku.

Pokud bankovní identitu doposud nemáte, například protože Vaše banka tuto službu nepodporuje, lze ji získat u vybraných bank i bez zřízení účtu. Bližší informace naleznete opět na uvedeném odkazu.

Proč musím vyplnit investiční dotazník

Součástí registrace je vyplnění investičního dotazníku, na základě kterého dojde k posouzení znalostí a zkušeností investora a vyhodnocení vhodnosti investování do projektů skupinového financování. Investiční dotazník je z pohledu regulace povinným atributem registračního procesu, jehož cílem je chránit zájmy investora.

Investice

Jak investovat do projektu

Investor si po úspěšné registraci může vybrat z nabízených nových projektů zveřejněných na platformě CreditShare nebo může odkoupit investice do již profinancovaných projektů z nabídky na elektronické vývěsce. Peníze lze do projektu vložit skrze investorskou peněženku nebo převodem z bankovního účtu, přičemž do jednoho projektu lze provést i více investic.

Jaká je minimální a maximální výše investice do projektu

Minimální částka pro investici může být u každého projektu nastavena individuálně, zpravidla však bude ve výši alespoň 5.000 Kč. Maximální částka je omezena hodnotou 50 % cílové částky daného projektu.

Jak funguje investorská peněženka

Investor vidí stav své peněženky po přihlášení do klientské sekce platformy. Peněženka slouží k provádění investic do vybraných projektů a k výplatě úroků a jistiny z investované částky. Volné prostředky, které má investor uložené v peněžence, jsou zhodnocovány úrokovou sazbou, kterou CreditShare sjedná u Banky CREDITAS. Investor může volné peníze (obvykle ze zisků) samozřejmě také vybrat, a to převodem na svůj registrovaný bankovní účet.

Jak jsou projekty a vlastníci projektů ověřováni

Vlastníci projektů a jednotlivé projekty, které jsou nabízeny k investování na platformě CreditShare, prochází bankovní úrovní ověřování. V případě vlastníků projektů jsou hodnoceny například jeho zkušenosti, dobré jméno, finanční stabilita či zda je součástí nějaké větší skupiny (investiční, developerské aj.). U projektů samotných se prověřuje především projektový a finanční plán, vyhotovuje se znalecký posudek, zkoumá se úroveň zajištění apod.

Projekty jsou navíc průběžně ověřovány i po jejich úspěšném financování, přičemž se hledí například na postup prací a soulad s projektovým plánem.

Jaké jsou poplatky z investic a jak se hradí

Investoři se na platformě CreditShare setkají s dvěma hlavními typy poplatků, a to Poplatek za investování a Poplatek za zprostředkování odprodeje investice.

Poplatek za investování je standardně ve výši 0,75 % p.a. z investované částky a účtuje se až v okamžiku, kdy investor obdrží platbu od vlastníka projektu. Poplatek se odečítá automaticky a investor nemusí sám nic řešit. Výše tohoto poplatku můžeme být snížena v souladu s dokumentem Pravidla pro promo kódy, který je uložený v sekci Důležité dokumenty.

Poplatek za zprostředkování odprodeje se účtuje tehdy, když se investor rozhodne odprodat část nebo celou svou investici jinému investorovi prostřednictvím elektronické vývěsky na platformě. Poplatek je ve výši 1 % z odprodávané částky a rovněž se odečítá automaticky po realizaci odprodeje.

Aktuální výši všech poplatku najdete v dokumentu Sazebník poplatků pro investory v sekci Důležité dokumenty.

Délka trvání investice

Doba trvání investice je dána individuálně dle délky splatnosti vybraného projektu, obvykle se bude jednat o 6 až 36 měsíců.

Každý projekt má dle Všeobecných obchodních podmínek možnost tzv. technické prolongace, tedy jakéhosi prodloužení splatnosti až o 3 měsíce. V případě uplatnění tohoto prodloužení budou investoři řádně informováni.

Co se stane po výběru cílové částky

Po úspěšném výběru finančních prostředků od investorů dojde k uzavření Smlouvy o úvěru a zajišťovacích dokumentů mezi platformou, která vystupuje v roli komisionáře (tedy jménem platformy na účet investorů) a vlastníkem projektu. Následně vlastník projektu čerpá úvěr (v plné výši nebo postupně dle dohodnutých kritérií).

Co se stane, když se nevybere cílová částka

Pokud se nepodaří vybrat cílovou částku v daném termínu, může za předem stanovených podmínek dojít k prodloužení lhůty pro vstup investorů. Jestliže ani pak nedojde k naplnění potřebné částky, úvěr se nerealizuje a investorům jsou vráceny jejich prostředky v plné výši.

Peníze investorů jsou od chvíle provedení investice do čerpání vlastníkem projektu uloženy na úročeném účtu platformy. Pokud úvěr není poskytnut a peníze se vrací investorům, může být investovaná částka dokonce navýšena o příslušný úrok za dobu uložení peněz na účtu platformy.

Jak probíhá výplata úroků a jistiny

Vyplácení úroků a jistiny je nastavené pro každý projekt individuálně, přičemž investor se může se specifiky daného projektu detailně seznámit na kartě projektu na platformě. Jistina je obvykle vyplacena jednorázově na konci projektu, zatímco úroky mohou být vypláceny jednorázově či průběžně dle splátkového kalendáře (měsíčně, čtvrtletně, pololetně apod.).

Splátky jsou připisovány investorům na investorskou peněženku, ze které si mohou prostředky převést na svůj bankovní účet nebo investovat do jiného projektu.

Co když potřebuji peníze zpět před termínem ukončení projektu

Pokud investor potřebuje své investované prostředky získat zpět před termínem ukončení projektu, může svou investici odprodat jinému investorovi skrze elektronickou vývěsku na platformě. Původnímu investorovi náleží úroky za dobu, kdy tuto investici vlastnil.

Jak funguje elektronická vývěska

Elektronická vývěska představuje možnost pro investora odprodat svoji investici před uplynutím plánované doby splatnosti. Investor nabídne investici prostřednictvím této vývěsky k odprodeji jiným investorům za fixních podmínek. Platforma umožní investorům odprodat část či celou svou investici, či odkoupit nabídnuté části či celé investice jiných investorů. Odprodej je možný pouze za částku odpovídající nominální výši odprodávané investice. Investor nemůže ovlivnit hodnotu investice, za kterou ji prodá.

Jak se daní výnosy z investic

Investor daní výnosy z výnosů do projektů na platformě CreditShare jako ostatní příjem a příjem z kapitálového majetku dle § 8 odst. 1 písm. g) zákona o daních z příjmů.

Platforma investorům vždy na začátku roku připraví výpis, na základě kterého může investor vypočítat výši svých daňových odvodů pro vyplnění daňového přiznání.

Ze zákona je třeba upozornit, že platforma CreditShare neposkytuje daňové a účetní poradenství, proto doporučujeme poradit se o svých daňových povinnostech s příslušnými odborníky.

Rizika

Jaká rizika jsou spojena s crowdfundingem

S crowdfundingem, stejně jako s jakýmkoli jiným typem investic, jsou spojena rizika ze ztráty části či celé investované sumy.

Riziko z projektů na platformě CreditShare vyplývají zejména z neschopnosti vlastníka projektu projekt realizovat. Platforma se snaží těmto rizikům předcházet důsledným ověřovacím procesem před zveřejněním projektu na platformě a umožnění investování, průběžnou kontrolou průběhu projektu a zajišťovacími prostředky.

Co se stane, když projekt nebude řádně splácen

Dojde-li k prodlení splátek dle kalendáře, CreditShare ihned vyzve vlastníka projektu k nápravě a bude o situaci a dalším postupu informovat investory. Vlastníkům projektů za neplnění stanovených podmínek hrozí sankce, které poměrně náleží investorům. Veškeré jednání a případné právní kroky vůči vlastníkovi projektu činí CreditShare na účet investorů.

Jak je zabezpečena platforma CreditShare

Platforma CreditShare je spravována na stejných serverech jako systémy Banky CREDITAS, tudíž se jedná o nejvyšší možnou úroveň zabezpečení, na kterou navíc dohlíží zkušení IT profesionálové s praxí z finančně regulovaného prostředí.

Jak jsou chráněny mé osobní údaje

Osobní údaje klientů jsou bezpečně uložené na zabezpečených serverech platformy s bankovní úrovní ochrany a jsou spravovány v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Jak jsou chráněny mé peníze v investorské peněžence

Peníze investorů jsou uloženy na bankovních účtech CreditShare vedených u Banky CREDITAS. Jedná se o tzv. účty ve zvláštním režimu. Pro klienty to znamená, že jejich vklady jsou pojištěny samostatně až do výše 100.000 EUR.

Slovník pojmů

Investor: registrovaný uživatel platformy CreditShare, který vkládá do zveřejněných projektů své finanční prostředky za účelem jejich zhodnocení.

Vlastník projektu: subjekt, který skrze platformu žádá o poskytnutí úvěru na realizaci svého projektového záměru, zpravidla v oblasti developmentu a real estate.

Elektronická vývěska: místo v sekci pro registrované investory, kde mohou investoři mezi sebou obchodovat s investicemi do již profinancovaných projektů.

Úvěrový crowdfunding: jeden z modelů crowdfundingu, který spočívá v poskytnutí peněžních prostředků ze strany investorů vlastníkovi projektu formou úvěru. Vlastník projektu se zavazuje tyto finanční prostředky vrátit po uplynutí stanovené doby spolu s úroky, které představují výnos investorů z poskytnutých prostředků.

LTV: vychází z anglického výrazu Loan to Value, který označuje „úvěr k hodnotě“. Představuje poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti, tedy výši zástavy a zajištění investice.

Např. u úvěru ve výši 40 mil. Kč s hodnotou zajištěné nemovitosti 100 mil. Kč je LTV 40 %. Platí, že čím nižší je LTV, tím lépe pro věřitele.

DSCR: vychází z anglického výrazu Debt service coverage ratio, který označuje „ukazatel krytí dluhové služby“. Jedná se o finanční metriku používanou k posouzení schopnosti vlastníka projektu generovat dostatek hotovosti na pokrytí závazků dluhové služby, jakou jsou úroky a jistina.

Anuitní splátka: označení pro pravidelnou splátku úvěru ve stejné výši, která v sobě zahrnuje jak splátku jistiny, tak úroků. Anuita se může platit měsíčně, čtvrtletně či ročně.

Balonová splátka: v případě balonové splátky vlastník projektu měsíčně splácí investorovi pouze úrok, který mu daný měsíc náleží. Jistina je splacena jednorázově až na konci úvěru v poslední splátce.

Bank ID: metoda digitálního ověření vaší totožnosti. Díky ní se mohou klienti bezpečně přihlašovat do portálů státní správy či internetového bankovnictví. CreditShare ji využívá pro registraci a přihlašování investorů do klientské sekce platformy. Více na https://www.bankid.cz/

Investorská peněženka: umožňuje Investorovi provádět vklady do vybraných projektů a přijímat výnosy (tedy splátky jistiny a úroků) z realizovaných investic. Prostředky z peněženky může Investor dále investovat nebo převést na svůj registrovaný bankovní účet.

Mezaninový úvěr: úvěr zpravidla poskytovaný za účelem realizace akvizic jako dodatečné financování k seniornímu úvěru poskytovaným bankou. Splacení mezaninového úvěru je obvykle podřízeno přednostnímu splacení seniorního financování. To s sebou nese vyšší riziko pro investory, které je však oceněno vyšším výnosem z investované částky.

Projektový úvěr: úvěr na financování developerského projektu, který zpravidla spočívá v pořízení pozemku vhodného k výstavbě, přípravě projektové a stavební dokumentace, výstavbě nemovitosti či pořízení nemovitosti za účelem jejího zhodnocení (obvykle rekonstrukcí) a následnému prodeji či pronájmu.

Investiční dotazník: je součástí registrační procesu investora. Jeho účelem je prověřit zkušenosti a znalosti investora, jeho finanční stabilitu a pochopení rizik spojených s investováním na platformě CreditShare.

KIIS: představuje dokument s klíčovými informacemi pro investory. Záměrem dokumentu je umožnit investorům informované investiční rozhodnutí na základě úplných a pravdivých údajů ke konkrétnímu projektu.

Co byste měli znát, než začnete investovat

Osvěžte si své znalosti v oblasti investování a navštivte stránku věnovanou vzdělávání.

Zeptejte se nás


Napište nám na kontaktní formulář nebo nám zavolejte na naši infolinku.


Naše infolinka
(pracovní dny, 8 - 17 hod.)

Zeptejte se nás


Napište nám na kontaktní formulář nebo nám zavolejte na naši infolinku.

Naše infolinka (pracovní dny, 8 - 17 hod.)